News
Results/Records
Honours
Locations
Club Info
Open Meets
Gallery
Contacts
Links
Online Store
Powered by
Nov 04 Dec 04

Yorkshire Masters Team

A trio of DARTES swimmers have been selected for the Yorkshire Masters team who will be competing in the annual ASA Inter County Masters competition on 21st Nov at the Hydro, Harrogate.

The swimmers are:

Kev Nicholas, Allistair Davies, Dave Cuthbert

6/7th Nov - NEC Short Course Bagcat Championships

Seven DARTES swimmers competed in the NECASA Bagcat Short Course Champs held at the Hydro, Harrogate.

There were several top 8 finishes:

Silver - Chantal Aldridge 13 Yrs 100m Breast

5th - Laura Hirst 10 Yrs 200m Back
5th - James Carthew 14 Yrs 100m Breast
7th - Chantal Aldridge 13 Yrs 200m Free
7th - Jerome Hizzert 11 Yrs 100m Breast

For the swimmers results, Click Here

Congratulations to Chantal Aldridge who achieved a National Qualifying Time in the 100m Breast.

21st Nov - Inter County Masters

DARTES swimmers Kev Nicholas, Allistair Davies and Dave Cuthbert all competed for the Yorkshire team in the annual ASA Inter County Masters competition held at the Hydro, Harrogate.

The DARTES swimmers helped Yorkshire to victory in the Regional round of the competition beating arch rivals Lancashire:

1st - Yorkshire - 285 points
2nd - Lancashire - 239 points
3rd - Northumberland & Durham - 160 points
4th - Cheshire - 158 points

In the National standings Yorkshire improved one place on last years performance finishing second overall:

1st - Warwickshire - 1335 points
2nd - Yorkshire - 1228.5 points
3rd - Sussex - 1206.5 points
4th - Lancashire - 1182.5 points

27th Nov - Sheffield City B Grade

Two DARTES swimmers competed in the Sheffield City B Grade Meet held at Ponds Forge:

The swimmers were Finlay Davison and Louise Newton who both won gold medals at the meet.

For the swimmers results, Click Here
For photo of swimmers with medals, Click Here

27/28th Nov - NEC Senior & Junior Winter Championships

Seven DARTES swimmers competed in the NECASA Senior & Junior Champs held at Leeds International Pool.

There were several top 8 finishes:

Gold - Alison Pennell Junior 100m Free
Silver - Alison Pennell Junior 50m Free
Silver - [Name Removed] Junior 50m Breast
Bronze - Emma Ashcroft Senior 50m Breast

5th - James Bevens Senior 50m Breast
5th - Louise Niles Senior 50m Fly
6th - Louise Niles Senior 100m Fly
6th - Emma Ashcroft Senior 100m Breast
6th - Katie Johnson Senior 200m Medley
7th - Katie Johnson Senior 50m Free

For the swimmers results, Click Here

Congratulations to Alison Pennell who achieved a National Qualifying Time in the 100m Free.

15th Dec - No Training

There will be no DARTES training at Hallcross school on Wednesday 15th December.

Download the DARTES Christmas training times, Click Here (15kb, Excel format)

 
Sept 04 Oct 04

Yorkshire Representation

The following four DARTES swimmers have been selected to represent Yorkshire in the English schools finals:

Katie Johnson - 200m Medley
[Name Removed] - 100m Breast
James Bevens - 100m Free
Chantal Aldridge - 100m Breast

Also Kev Nicholas has been selected as a member of the Yorkshire Masters team to compete in the annual ASA Inter County Masters competition

25th Sept - Coventry Sprints

Two of the young up and coming swimmers from DARTES competed in the City of Coventry Sprints Gala (Long Course).

They were Max Litchfield and Laura Hirst who both won 4 Golds and a Silver in the 9 Years age groups.

To see the swimmers and their trophies, Click Here

9/10th Oct - Winter Yorkshires

More success for DARTES swimmers at this years YSA Winter Competition. Over the two days DARTES swimmers claimed a total of 5 Gold, 5 Silver, 4 Bronze and 15 other finalist places:

Medal Winners:

Gold - Laura Hirst 9 Yrs 100m Free
Gold - Laura Hirst 9 Yrs 100m Back
Gold - Laura Hirst 9 Yrs 100m Fly
Gold - Laura Hirst 9 Yrs 200m Medley
Gold - Chantal Aldridge 13 Yrs 100m Breast
Silver - Max Litchfield 9 Yrs 100m Back
Silver - Max Litchfield 9 Yrs 100m Fly
Silver - Max Litchfield 9 Yrs 200m Medley
Silver - Charlotte Squires 11 Yrs 100m Breast
Silver - Johnathan Gatus 12 Yrs 100m Breast
Bronze - Johnathan Gatus 12 Yrs 100m Back
Bronze - Johnathan Gatus 12 Yrs 100m Fly
Bronze - Johnathan Gatus 12 Yrs 200m Medley
Bronze - Laura Hirst 9 Yrs 100m Breast

Finalists:

Max Litchfield (5th & 5th)
Richard Brown (5th, 8th & 9th)
Francis Bevens (5th)
Cherelle McPherson (5th)
Jerome Hizzert (6th & 7th)
Gemma Robertson (6th)
James Carthew (7th & 8th)
Jordan Brocklesby (7th)
Chantal Aldridge (7th)
Katsa Beaton (8th)

22nd Oct - English Schools Finals

Four swimmers from DARTES represented Yorkshire in the English Schools Championships:

Katie Johnson - 2nd 200m Medley
[Name Removed] - 2nd 100m Breast
Chantal Aldridge - 3rd 100m Breast
James Bevens - 11th 100m Free

For full results, Click Here

23/24th Oct - Harrogate Junior Open

Three swimmers represented DARTES at the Harrogate Junior Open Meet:

Max Litchfield - 4 Golds, 5 Silvers
Gareth Tymon - 2 Golds
Laura Hirst - Bronze, 2 Fourths & Fifth

For full results, Click Here
For photo of Max with his medals, Click Here

29-31st Oct - National Masters Championships

Four swimmers represented DARTES at the National Masters Short Course Championships held at Ponds Forge:

Kev Nicholas - 5th 50m Breast
Allistair Davies - 7th 50m Breast
Andy Wallace - 11th 100m Breast
Dave Cuthbert - 12th 200m Free

For full results, Click Here

 
July 04 Aug 04

No news received for July

No news received for August

 
May 04 June 04

1-3rd May - North Eastern Counties Youth & Senior Championships

A good weekend for DARTES swimmers with 3 medallists, 11 finalists and 10 semi finalists.

Medal Winners:

Bronze - [Name Removed] Youth 50m Breast
Bronze - [Name Removed] Youth 100m Breast
Bronze - Andy Wallace Senior 100m Breast

Finalists:

4th - Andy Butterfield Senior 50 Back
4th - Andy Butterfield Senior 100m Back
4th - Kev Nicholas Senior 50m Breast
4th - Katie Johnson Youth 50m Free
4th - Katie Johnson Youth 200m Medley
4th - Louise Niles Youth 50m Fly
5th - [Name Removed] Youth 200m Breast
6th - Louise Niles Youth 100m Fly
6th - Emma Ashcroft Youth 50m Breast
9th - Katie Johnson Youth 200m Back
9th - Emma Ashcroft Youth 100m Breast

All DARTES results and positions available for download, Click Here (Excel format, 21 kb)

PB Statistics

14 swimmers competed
45 DARTES entries
34 PB's
75% Improvement Rate

(Statistics provided by Dennis Buxton based on current information)

Andy Butterfield

Congratulations to DARTES swimmer Andy Butterfield who has been accepted on to the Loughborough University National Swim Squad when he starts at Loughborough College later in the year.

 
March 04 April 04

6/7th Mar - Yorkshire Age Group Champs

Good performances in the first gala of this years Yorkshire Age Group Championships see DARTES swimmers claiming 3 Bronze medals:

Bronze - Laura Hirst 200m Free
Bronze - Laura Hirst 200m Medley
Bronze - Keiran Purchase 400m Free

These two swimmers also made 4th place finishes, Laura in the 200m Fly and Keiran in the 200m Free.

Richard Brown also made two top eight finishes coming 6th in the 200m Fly & 8th in the 200m Free.

PB's Statistics:

18 swimmers competed
38 separate DARTES entries
31 PB's
which makes a 82% Improvement Rate

(Statistics provided by Dennis Buxton based on current information)

12 Mar - Yorkshire Schools Championships

For the second year running the Doncaster team finished as overall Yorkshire Schools Champions. A team of 40 swimmers competed beating other teams from Rotherham, Leeds, Hull and Wakefield in a hard contested gala.

Times sheet for the Doncaster team is available for download (Excel Format, 21 kb)

20/21st Mar - Yorkshire Age Group Champs Gala 2

More medals won by DARTES swimmers at the second weekend of the Yorkshire Age Group Championships:

Silver - Chantal Aldridge 13 Yrs 100m Breast
Bronze - Laura Hirst 9 Yrs 200m Breast
Bronze - Laura Hirst 9 Yrs 200m Back
Bronze - Emily Thackray 12 Yrs 100m Fly

Congratulations to Chantal Aldridge who also achieved a National Qualifying Time in the 100m Breaststroke.

The following swimmers also made final positions:

4th - Emily Thackray 12 Yrs 100m Back
4th - Keiran Purchase 10 Yrs 200m Back
5th - Max Litchfield 9 Yrs 200m Back
8th - Cherelle McPherson 12 Yrs 100m Back

PB Statistics

15 swimmers competed
22 DARTES entries
17 PB's
77% Improvement Rate

(Statistics provided by Dennis Buxton based on current information)

3/4th April - Yorkshire Age Group Championships Gala 3

DARTES swimmers saved the best for last finishing this years Yorkshire Championships campaign off in style with yet more medals and finalists:

Medal Winners:

Gold - Chantal Aldridge 13 Yrs 50m Breast
Gold - Laura Hirst 9 Yrs 50m Back
Gold - Keiran Purchase 10 Yrs 50m Back
Silver - Laura Hirst 9 Yrs 50m Free
Bronze - Laura Hirst 9 Yrs 50m Fly
Bronze - Jessica Griffiths 12 Yrs 50m Free

Finalists:

4th - Rachel Hirst 11 Yrs 50m Fly
4th - Jessica Griffiths 12 Yrs 50m Back
4th - Jerome Hizzert 10 Yrs 50m Free
5th - Jerome Hizzert 10 Yrs 50m Breast
5th - Max Litchfield 9 Yrs 50m Free
5th - Laura Hirst 9 Yrs 50m Breast
5th - Chantal Aldridge 13 Yrs 50m Fly
5th - James Carthew 14 Yrs 50m Breast
6th - Richard Brown 11 Yrs 50m Back
6th - Richard Brown 11 Yrs 50m Fly
6th - Cherelle McPherson 12 Yrs 50m Back
6th - Keiran Purchase 10 Yrs 50m Free
6th - Johnathan Gatus 12 Yrs 50m Free
7th - James Carthew 14 Yrs 50m Free
8th - Chantal Aldridge 13 Yrs 50m Free
8th - Francis Bevens 11 Yrs 50m Breast
8th - Emily Thackray 12 Yrs 50m Back
8th - Johnathan Gatus 12 Yrs 50m Breast
8th - Johnathan Gatus 12 Yrs 50m Back

Team Results

The following teams also won medals in the team events:

Gold - Girls 15/16 Yrs Medley A Team (K Johnson, [Name Removed], L Niles, A Pennel)
Silver - Girls 15/16 Yrs Free A Team (K Johnson, L Niles, A Pennel, L Hill)
Bronze - Girls 12 Yrs Medley A Team (C McPherson, R Craighill, E Thackray, J Griffiths)
Bronze - Girls 12 Yrs Free A Team (C McPherson, R Craighill, E Thackray, J Griffiths)
Bronze - Boys 15/16 Yrs Medley Team (D Griffiths, J Bevens, J Leeson, J Collins)

PB Statistics

30 swimmers competed
80 DARTES entries
65 PB's
81% Improvement Rate

(Statistics provided by Dennis Buxton based on current information)

   
January 04 February 04

11th Jan - Speedo League

DARTES finished in third place in our second year back in the National Speedo League (North East).

Final Scores
1. York City - 315
2. Rotherham Metro - 293.5
3. Doncaster DARTES - 267
4. Harrogate District - 263
5. CO Sheffield - 206
6. BO Barnsley - 173.5
7. CO Wakefield - 148
8. Scarborough - 130

Excellent swims all round in particular by [Name Removed] and Chantal Aldridge in the 100m Breaststroke swimming within National Qualifying Times.

Times & Splits
Follow the link for all the DARTES swimmers times and team splits from the gala.

Club Summary 2003

For anyone wondering what's been going at the club whilst the website has been offline follow the link for a quick summary of 2003 by the DARTES chairman Graham Milnes.

 

28th Feb - Yorkshire Senior & Junior Champships

Individuals

DARTES swimmers claim medals on the first day of the Yorkshire Senior/Junior Championships:

Gold - Louise Niles Junior 100m Fly
Silver - [Name Removed] Junior 100m Breast
Bronze - [Name Removed] Senior 100m Breast

The following swimmers also made finals:

Emma Ashcroft - 100m Breast (4th Junior / 6th Senior)
Allistair Davies - 50m Breast (5th)
Andy Butterfield - 100m Back (5th)
Katie Johnson - 200m Back (6th), 50m Free (7th)

Teams

DARTES show strength in the team events with the mens and womans A teams winning Gold and Silver respectively:

Mens Free Team (Dave Cuthbert, Allistair Davies, Andy Butterfield, Kev Nicholas)
Womens Medley Team (Katie Johnson, [Name Removed], Louise Niles, Alison Pennell)

29th Feb - Yorkshire Senior & Junior Champs

Individuals

DARTES swimmers built on their success from the 1st day with more medals and finalists:

Silver - Louise Niles Junior 50m Fly
Silver - [Name Removed] Junior 50m Breast
Silver - [Name Removed] Senior 50m Breast
Bronze - Andy Butterfield Senior 50m Back

Finalists:

Emma Ashcroft - 50m Breast (5th Junior / 6th Senior)
Andy Butterfield - 200m Back (6th)
[Name Removed] - 200m Breast (7th)
Katie Johnson - 100m Back (8th)
Allistair Davies - 50m Free (8th)
Becky Milnes - 200m Fly (8th)

Teams

This time Bronze and 4th for the mens and womens A teams respectively:

Mens Medley Team (Andy Butterfiled, James Bevens, Dave Cuthbert, Allistair Davies)
Womens Free Team (Katie Johnson, Laura Hill, Alison Pennell, Louise Niles)

Summary

DARTES senior and junior swimmers have provided an excellent start to this years Yorkshire Championships claiming 2 Gold, 5 Silver & 3 Bronze medals with an additional 20 top 8 finishes.